شماره تماس 051-37624169

قیمت ایزوگام

قیمت ایزوگام

این مقاله به اختصار به برخی از عوامل کلیدی در تعیین قیمت ایزوگام می‌پردازد.

عایق رطوبتی پیش‌ساخته‌ی ایزوگام محافظی مستحکم برای بام ساختمان در برابر عوامل جوی مختلف محسوب می‌گردد. عمر این عایق رطوبتی در ایران، کمی بیش از ۴ دهه است. در ابتدای شکل‌گیری این صنعت به عنوان جایگزینی برای قیرگونی و آسفالت، شرکت‌های اندک‌شماری در صنعت تولید ایزوگام فعال بودند و این شرکت‌ها به منظور تولید عایقی باکیفیت‌تر با یکدیگر رقابت می‌نمودند. در سال‌های اخیر با افزایش میزان تولیدکنندگان و در نتیجه افزایش رقابت مبنای شناخت یک ایزوگام خوب، از کیفیت به قیمت آن تغییر یافته است. در نتیجه چنین امری صنعت تولید عایق رطوبتی شاهد ظهور محصولاتی با قیمت‌های بسیار متفاوت است. مطلب حاضر، به مرور مجموعه‌ای از عوامل موثر در وجود تفاوت در قیمت ایزوگام می‌پردازد.

مواد اولیه ایزوگام

مهمترین عامل تعیین‌کننده در کیفیت و قیمت ایزوگام، نوع مواد اولیه بکار رفته در آن است. استفاده از مواد اولیه مرغوب نقش بسزایی در افزایش طول عمر و کارآرایی ایزوگام دارد. استفاده از مواد اولیه ارزان قیمت و یا به اصطلاح "جایگزین" در پروسه تولید باعث کاهش قیمت ایزوگام و همچنین کاستن از عمر مفید آن می‌گردد. در این شیوه از تولید، گاها عمر مفید ایزوگام از ۱۰ سال به ۲ تا ۵ سال (با توجه به شرایط آب و هوایی و سایر وبژگی‌های محل ایزوله شده) کاهش می‌یابد، به‌طوری که در کوتاه مدت پروسه خرید و نصب ایزوگام بایستی از ابتدا صورت پذیرد.

 در لیست زیر به مواد اولیه اصلی ایزوگام و نقش این مواد در کیفیت و قیمت ایزوگام اشاره گردیده است:

قیر

قیر نقشی کلیدی در کیفیت، دوام و همچنین قیمت ایزوگام دارد. بخش قابل توجهی از وزن ایزوگام - بیش از ۹۵ درصد - از قیر تشکیل شده است. نوع قیر استفاده شده در پروسه تولید در قیمت ایزوگام بسیار تاثیرگذار است. هزینه تولید ایزوگام با بکارگیری قیر خالص و مرغوب تفاوت چشمگیری با تولید ایزوگام با بکارگیری مواد جایگزین (مانند ضایعات و مواد مشابه) دارد.

پلی استر سوزنی

پلی استر سوزنی یا الیاف شیشه نبافته نقش نگهدارنده قیر در ایزوگام تولید شده را به عهده دارد. وزن و نوع پلی استر استفاده شده در پروسه تولید در قیمت ایزوگام تاثیرگذار است. استفاده از پلی استر مرغوب و ضخیم باعث جلوگیری از روان شدن قیر در گرما و شکنندگی و ترک‌خوردگی ایزوگام در سرما می‌گردد.

پشم شیشه نسوز (تیشو)

الیاف مصنوعی تیشو به عنوان سپری دفاعی از سایر مواد اولیه ایزوگام در برابر آسیب‌های احتمالی از جمله تجزیه‌ی شدن و پارگی ایزوگام محافظت می‌نماید. استفاده از پشم شیشه نسوز مناسب و مستحکم در قیمت ایزوگام و افزایش کیفیت آن تاثیرگذار است.

بعد مسافت 

بعد مسافت به دو شکل در قیمت ایزوگام تولیدشده موثر است:

  •  تهیه مواد اولیه - فاصله‌ی تولیدکنندگان مواد اولیه ایزوگام با تولیدی ایزوگام در قیمت تمام‌شده‌ی مواد اولیه و در نتیجه‌ هزینه‌ی هر متر ایزوگام تولید شده موثر است.
  • هزینه‌ی حمل و نقل از محل تولیدی ایزوگام تا محل خریدار.

نصب 

قیمت نصب هر متر ایزوگام. پروسه نصب و اجرای ایزوگام و تعیین قیمت آن توسط نمایندگی‌ ایزوگام انجام می‌شود‌.

متقاضیان، صادرات و قیمت ایزوگام

کیفیت عایق رطوبتی ایزوگام با توجه به نقش آن به عنوان سپری دفاعی و محافظتی برای بام ساختمان و سایر سازه‌های آن از اهمیت خاصی برخوردار است،  با این وجود پرسش‌های‌ معمولی که از تولیدکنندگان و نمایندگان ایزوگام پرسیده می‌شود بیشتر راجع به قیمت ایزوگام و نه کیفیت آن است. 

پررنگ بودن نقش قیمت ایزوگام در نگاه مصرف‌کننده‌ی نهایی، باعث وجود تنوع قیمت و کیفیت در صنعت تولید عایق رطوبتی ایزوگام گردیده است. کیفیت را فدای قیمت نمودن، به شکلی که در سال‌های اخیر رواج یافته است کمکی به بهبود، افزایش طول عمر و کارآیی این عایق مهم ساختمانی نکرده است!

نظرات

نظر بدهید